Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade Emergency Safety Cutter has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade Emergency Safety Cutter
Safety is the name of the game, and when you're in the role of rescuer, you can ensure that you're prepared for anything with the Benchmade Hook Emergency Safety Cutter. With a longer, ergonomic handle, these Fixed Blade Knives devised by the specialists at Benchmade are ideal for workers wearing gloves and provide a sustained grip for easy maneuvering. Durable 440C stainless steel construction provides added power behind your cut with the Benchmade SS Emergency Safety Cutter. A soft MOLLE compatible sheath ensures that your Benchmade Emergency 1/2 inch Safety Cutter is readily available no matter where you store it.![]()
Specifications for Benchmade Emergency Rescue Safety Cutter:
| Blade Length: | 0.50" (12.67mm) |
| Blade Material: | 440C Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-61HRC |
| Blade Style: | Rescue Hook/ Strap Cutter |
| Weight: | 1.50oz. |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 4.30" |
| Sheath Material: | MOLLE® Compatible Soft Sheath (1.6oz) |
| Class: | Black |
Features of Benchmade Emergency Safety Cutter with MOLLE Sheath:
- 440C premium stainless steel (58-60HRC)
- Larger handle works well with gloved hands
- Coated for improved grip
- MOLLE compatible
Package Contents:
- Benchmade Emergency Strap Cutter
- MOLLE® Compatible Soft Sheath
Related Products to Benchmade Emergency Safety Cutter
Benchmade Emergency Safety Cutter Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Emergency Safety Cutter 7 BLK B , MPN: 7 BLK B , UPC: 610953127930 , Code: 79-KN1-7-BLK-B


























































