Tap Tap to Zoom
Benchmade HK P30 Assist Folding Knife has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Folding Knives, Assisted Opening Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
For a speedy opening that serves your immediate needs, the Benchmade HK P30 AO Folding Knife provides the extra help you need. Featuring the innovative Optimiser Assist locking mechanism, these Assisted Opening Knives developed by Benchmade produce your modified drop point blade quickly and easily when you need it most. The tip-down, removable pocket clip is a simple way to ensure that your Benchmade HK P30 Assist Fold Knife is always close at hand and ready when you need it. With durable 8CR13 Stainless Steel construction, you've got a blade you can count on with the Benchmade HK P30 Assist Folder.![]()
| Blade Length: | 2.95" |
| Blade Thickness: | 0.100" |
| Blade Material: | 8CR13 Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 57-59HRC |
| Blade Style: | Modified Drop-Point |
| Weight: | 2.20oz. |
| Pocket Clip: | Tip-Down, Removable, Black |
| Lock Mechanism: | Optimiser Assist |
| Overall Length: | 6.75" |
| Closed Length: | 3.88" |
| Class: | Heckler & Koch |