Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade Medical Safety Cutter has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade Medical Safety Cutter
Every EMT or medical professional should be prepared for an emergency at a moment's notice, and the Benchmade Medical Emergency Safety Cutter ensures that you're ready for anything on the job or over the weekend. Easily fitting in the provided MOLLE soft sheath, these Fixed Blade Knives designed by Benchmade can be attached to most compatible packs for easy access when you need it most. Perfect for rapid response situations, the 1/2 inch blade on the Benchmade Medical Safety Hook is accompanied by an oxygen tank wrench and a syringe popper to provide every tool you need in one portable device. A large handle and ring on the end offers exceptional leverage and reach every time you use the Benchmade Medical Strap Cutter.![]()
Specifications for Benchmade SS Medical Safety Cutter:
| Blade Length: | 0.50" |
| Blade Thickness: | 0.115" |
| Handle Thickness: | 0.114" |
| Blade Material: | 440C Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-60HRC |
| Blade Style: | Hook |
| Weight: | 1.50oz. |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 6.50" |
| Sheath Material: | MOLLE Soft Sheath (.4oz) |
| Class: | Black |
Features of Benchmade Medical Safety Cutter with MOLLE Soft Sheath:
- Unparalleled Rapid Response Cut Ability
- Durable Edge Quality and Versatile Design
- Large Handle Area
- Multiple Carry Options
Package Contents:
- Benchmade Medical Rapid Response Safety Cutter
Related Products to Benchmade Medical Safety Cutter
Benchmade Medical Safety Cutter Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Medical Safety Cutter 8 BLKWADCMED , MPN: 8 BLKWADCMED , UPC: 610953133634 , Code: 79-KN1-8-BLKWADCMED


























































