Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta 81 Pistol, .32 ACP, 3.8 in barrel
Beretta's medium frame 8X series (models 81 through 87) feature an open-top slide similar to the larger 9mm 92 models, but utilize a fixed barrel blowback action due to the lower power calibers employed. The various models are chambered for either .22LR, .32 or .380 Auto. These alloy frame double-action pistols feature an exposed hammer and a frame mounted ambi safety with no decocking capability. Early variants employ a curved trigger guard while later variants employ a squared and serrated trigger guard. There are both walnut and plastic grip variants, and various capacities depending on caliber, and whether a variant employs a single-stack or double-stack magazine. Models produced starting in the early 1990's were presented as the "Cheetah" series, still using the 8x model designation such as the "Model 84 Cheetah".![]()
Specifications for Beretta 81 Pistol, .32 ACP, 3.8 in barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Cheetah 81 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .32 ACP |
| Barrel Length: | 3.8 in |
| Material: | Black Composite |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Weight: | 24.1 oz |
| Height: | 4.8 in |
| Length: | 6.8 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Muzzle Energy: | 126 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 895 ft/s |
Package Contents:
- Beretta 81 Pistol, .32 ACP, 3.8 in barrel
Beretta 81 Pistol, .32 ACP, 3.8 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta 81 Pistol, .32 ACP, 3.8 in barrel, aluminum alloy frame, black composite grip, blowback operated semi-auto, double-action, slide mounted ambi safety, 3-dot, 12 round magazine, BT-81-FRRMPG , MPN: BT-81-FRRMPG , Code: TT-FH1-FRROP120-BT-81-FRRMPG






































































