Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Bersa 383 Pistol, .380 ACP, 3.5 in barrel
Manufactured from 1983 to 1985 with a single-action (SA) 'slab' trigger, and a 7-round magazine, it had an all-steel construction with a long, curving slide stop doubling as the trigger pin. It sported a trigger safety right behind the trigger, and a magazine catch near the heel of the grip.![]()
Specifications for Bersa 383 Pistol, .380 ACP, 3.5 in barrel:
| Manufacturer: | Bersa |
| Gun Make: | Bersa |
| Gun Model: | Bersa Model 383 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Low Profile Blade And Notch |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 25 oz |
| Length: | 6.6 in |
| Housing/Frame Material: | Blued Carbon Steel |
| Muzzle Energy: | 194 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 985 ft/s |
Package Contents:
- Bersa 383 Pistol, .380 ACP, 3.5 in barrel
Bersa 383 Pistol, .380 ACP, 3.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Bersa 383 Pistol, .380 ACP, 3.5 in barrel, blued carbon steel frame, black plastic grip, blowback operated semi-auto, single-action, trigger and firing pin safeties, low profile blade and notch, 7 round magazine, BRSA-383-FRRMPG , MPN: BRSA-383-FRRMPG , Code: 1SV-FH1-FRROP254-BRSA-383-FRRMPG




































































































