Tap Tap to Zoom
Code: BG-FL-3713205
MPN: 3713205
UPC: 023614480839
A good flashlight is an indispensable tool, and Browning Black Label tactical lights are great flashlights. They can help you identify whether that shadowy figure in the dark parking lot is a hostile threat, or just some guy putting flyers under windshield wipers. It is purpose built with features recommended by SWAT officer Jared Wihongi, such as interchangeable bezel rings, a a hardened glassbreaker on the tail cap, removable anti-roll retention ring, and high, low, and strobe operation modes. Black Label Tactical Lights are designed to either be hand held or mounted to a firearm with separately available mounts and remote cable switches.![]()
| Max Lumens: | 825 |
| Low Lumens: | 20 |
| Length: | 8 1/2" |
| Weight With Batteries: | 9.6 oz |
| Effective Distance: | 575 yds. |
| Battery Type: | CR123A lithium |
| Number of Batteries: | 3 |
| Battery Life On High: | 2 hours |
| Battery Life On Low: | 60 hours |
| Switch Type: | High-Low |
| Color: | Black |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Color: | White |
| Bulb Details: | Cree XM-LED |
| Beam Type: | Spot |
| Brightness Levels: | High |
| Body Material: | Aluminum |
| Besel Material: | Aluminum |
| Water Resistant: | Y |
| Waterproof: | Y |
| Submersible: | 1 Meter |