Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori 725 Feather 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
This is the lightest weight over and under field gun you'll ever covet - but you might as well make it yours . The Citori 725 Feather uses the same low-profile receiver design you'll find in other Citori 725 models, but it's made from a lightweight, high-strength alloy instead of steel to achieve a drastic reduction in weight. The breach face and hinge pin are still made from high-grade steel for longevity while giving you a gun that weighs about 13 ounces less than it's full steel counterpart. That's a difference you'll notice mile after mile in the field. Is this a crossover? Absolutely. The Feather's lineage is from the hunting side, but it's solid, smooth performance begs for a trip around the sporting clays course. And your scores will show that it knows the ropes.![]()
Specifications for Browning Citori 725 Feather 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori 725 Feather |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 5.88 lb |
| Overall Length: | 45.75 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Nickel |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori 725 Feather 3in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel:
- Citori 725 Feather Exclusive Features
- Lightweight alloy receiver with steel breech face and hinge pin
- Gloss oil finish Grade II/III walnut stock
- Accented engraving
- Ivory bead sight
- POI: 50/50
- Ideal for hunting/sporting clays
- Citori 725 Features
- Low profile receiver makes the Citori 725 feel incredibly balanced in your hands
- Tapered Locking Bolt accommodates for wear to keep receiver lock up tight
- Transverse mounted, full-width Hinge Pin maximizes strength and longevity
- Chrome Chambers increase durability and corrosion resistance
- Inflex Recoil Pad II
- Fire Lite Mechanical Trigger
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12 and 20 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12 and 20 gauge only)
- Invector-DS Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (.410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori 725 Feather 3in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Browning Citori 725 Feather 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
Browning Citori 725 Feather 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori 725 Feather 3in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Ivory Bead Front Sight, Blued Bi-Tone, 182096004 , MPN: 182096004 , UPC: 23614740698 , Code: BG-FS3-ZN1494-182096004







































