Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 34 in
- Width:
- 11 in
- Depth/Thickness:
- 7 in
- Condition:
- New
Code: Q8-GB-2SKB-SC3409-EE
MPN: 2SKB-SC3409
UPC: 789270340916
Product Info for SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409
The Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409 combine the protection of rigid foam, layered with the style and portability of a canvas bag. The exterior is a rugged, weather resistant 600 Denier ballistic nylon with a durable zipper closure and padlock loops.![]()
Specifications for SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 34 in |
| Width: | 11 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Internal Length: | 34 in |
| Internal Width: | 9 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.5 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 7 lb |
| Overall Length: | 34 in |
Features of SKB Cases Hybrid Breakdown Dry Box Shotgun Case 3409:
- Custom design for breakdown shotguns.
- The plush lined EPS interior will accommodate barrels up to 33.75" and offers the same protection as a hard case with a convenient lightweight construction.
- Rugged, weather resistant 600 Denier ballistic nylon.
- Durable zipper closure and padlock loops.
- Two external pouches (one with numerous internal compartments for organized accessory storage shells).
- An adjustable padded shoulder strap.
- Soft Product Warranty of one year.
Package Contents:
- SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409
SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409 Orderable Models
List of Orderable Models
- SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409, Black, 34 X 11 X 7 2SKB-SC3409 , MPN: 2SKB-SC3409 , UPC: 789270340916 , Code: Q8-GB-2SKB-SC3409-EE
SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SKB Cases Hybrid Breakdown Shotgun Case 3409, Black, 34 X 11 X 7 2SKB-SC3409 , MPN: 2SKB-SC3409-EDEMO , Code: Q8-GB-2SKB-SC3409-EDEMO-RE-C