Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori CX 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel
A new concept in getting more for your money. The Browning Citori "crossover" shotgun is designed to be adaptable to all the clay target games, - trap, skeet and sporting clays - and still be adept in the game field without being too heavy or cumbersome to carry all day long. The Citori CX is the ideal choice for someone wanting to participate in all three of the major clay target games without having to buy a purpose-built gun for each.![]()
Specialized features for performance. The Triple Trigger System on the CX allows the user to select from three different optional trigger shoe profiles to create their perfect finger-on-trigger position.
Specifications for Browning Citori CX 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori CX |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 32 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8.2 lb |
| Overall Length: | 49 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori CX 3in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32in Barrel:
- Versatile 60/40 POI is ideal for hunting and all clay target sports
- Graco adjustable comb makes it easy to dial-in a perfect fit
- Gloss finish Grade II American walnut stock
- Palm swell
- Gold enhancement
- Three Position Trigger with one trigger shoe
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three extended Midas Grade choke tubes
- Crossover model for hunting/sporting clays/skeet/trap
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori CX 3in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32in Barrel
Related Products to Browning Citori CX 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel
Browning Citori CX 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori CX 3in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 18111302 , MPN: 18111302 , UPC: 23614681472 , Code: BG-FS3-ZN1542-18111302







































