Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori CX Micro 3 in Adj Lop Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
Featuring a versatile 60/40 POI, the Browning Citori CX concept is an over and under shotgun that is designed to be adaptable to all the clay target games, - trap, skeet, and sporting clays - and still be adept in the game field without being too heavy or cumbersome to carry all day long.![]()
The Citori CX Micro is the ideal choice for a shooter of smaller stature who is interested in participating in the major clay target games and also carry into the field, without having to buy a purpose-built gun for each.
To easily customize length of pull, an adjustable Graco butt pad plate is fixed to the Grade II/III American walnut stock. This versatile unit also offers adjustment for toe in/out and up/down. The Triple Trigger System on the CX allows the user to create their perfect finger-on-trigger position.
Specifications for Browning Citori CX Micro 3 in Adj Lop Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori CX Micro |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 30 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8.2 lb |
| Overall Length: | 47 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori CX Micro 3in Adj Lop Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel:
- Citori CX Features
- Versatile 60/40 POI is ideal for hunting and all clay target sports
- Graco butt pad plate allows for adjustment of length of pull (LOP), toe in/out, and up/down
- Gloss finish Grade II/III American walnut stock
- Gold enhancement
- Three Position Trigger with one trigger shoe
- Inflex Recoil Pad
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three Midas Grade extended choke tubes
- Crossover model for hunting/sporting clays/skeet
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori CX Micro 3in Adj Lop Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel
Related Products to Browning Citori CX Micro 3 in Adj Lop Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
Browning Citori CX Micro 3 in Adj Lop Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori CX Micro 3in Adj LOP Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 18179326 , MPN: 18179326 , UPC: 23614737575 , Code: BG-FS3-ZN1545-18179326







































