Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori CXS 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel
Get an over and under shotgun that does more. Browning Crossover shotguns add value to a purchase that will become invaluable as it's passed down within your family. The perfect blend of sporting and hunting features result in a great looking gun that is just at home in the field as it is on the range. Now you can buy "The Best There Is" instead of compromising on two lesser guns for different disciplines.![]()
Specifications for Browning Citori CXS 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori CXS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 32 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8.4 lb |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori CXS 3in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32in Barrel:
- Citori CXS Features
- Versatile 50/50 POI is ideal for hunting, sporting clays and skeet
- Graco adjustable comb makes it easy to dial-in a perfect fit
- Gloss finish Grade II American walnut stock
- Palm swell
- Gold enhancement
- Three Position Trigger with one trigger shoe
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three extended Midas Grade choke tubes
- Crossover model for hunting/sporting clays/skeet
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori CXS 3in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32in Barrel
Related Products to Browning Citori CXS 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel
Browning Citori CXS 3 in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori CXS 3in Adj Comb Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 18110302 , MPN: 18110302 , UPC: 23614683063 , Code: BG-FS3-ZN1549-18110302







































