Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori CXT 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel
A new concept in getting more for your money. The Citori CXT is the ideal choice for someone wanting to participate in trap yet still dabble in multiple target disciplines, without the need for multiple guns.![]()
Specialized features for performance. The Triple Trigger System on the CXT allows the user to select from three different optional trigger shoe profiles to create their perfect finger-on-trigger position.
Specifications for Browning Citori CXT 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori CXT |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 32 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8.25 lb |
| Overall Length: | 49 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori CXT 3in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32in Barrel:
- Citori CXT Features
- High shooting 70/30 POI is ideal for trap
- Gloss finish Grade II American walnut Monte Carlo stock
- Palm swell
- Gold enhancement
- Three Position Trigger with one trigger shoe
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three extended Midas Grade choke tubes
- Ideal for trap
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori CXT 3in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32in Barrel
Related Products to Browning Citori CXT 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel
Browning Citori CXT 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori CXT 3in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 32 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 18074327 , MPN: 18074327 , UPC: 23614443216 , Code: BG-FS3-ZN1555-18074327







































