Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Feather Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
Light makes lightning. Few hunting over and unders have a more well-earned reputation for being pure joy to hunt with. Easy to carry and fast to the shoulder with a great feel in your hands no matter the angle of your shot. The lightning-style stock is uncommon for feel and performance.![]()
A well-rounded pistol grip for performance. The Citori Feather Lightning's round knob or pistol grip allows the shooter to position his hand at the same, solid place for each shot, thus offering better control for fast-flying waterfowl, upland game, sporting clays or skeet. Matching the rounded pistol grip is the forearm. It is nicely rounded, and together, they give the name to this over under gun as "Lightning Style".
Specifications for Browning Citori Feather Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 5.9 lb |
| Overall Length: | 45 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Nickel |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori Feather Lightning 3in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel:
- Citori Feather Lightning Features
- Lightweight alloy receiver with steel breech face and hinge pin
- Oil finish Grade III/IV walnut lightning-style stock
- Intricate, broad coverage engraving
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three extended black Midas Grade choke tubes
- POI: 60/40
- Ideal for hunting/sporting clays
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori Feather Lightning 3in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Browning Citori Feather Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
Browning Citori Feather Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Feather Lightning 3in Field Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Blued Bi-Tone, 18163604 , MPN: 18163604 , UPC: 23614736769 , Code: BG-FS3-ZN1560-18163604











































