Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Gran Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Although the elegance of a fine over and under shotgun cannot be denied, its true beauty is only appreciated in the field. In other words, with gorgeous grade V/VI walnut and detailed gold-accented engraving, the Gran Lightning is a sight to behold that needs to be held.![]()
Built for the long haul with tried and true design, fit, and performance, this is a shotgun built to excel on the range and in the field. The Citori Gran Lightning's round knob grip allows the shooter to quickly position the hand at the same, solid place for each shot, thus offering better control for fast-flying waterfowl, upland game, sporting clays or skeet. Matching the rounded pistol grip is the forearm which is also nicely rounded. Together, they give the name to this over under gun as "Lightning Style".
Specifications for Browning Citori Gran Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Silver Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8.12 lb |
| Overall Length: | 46 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori Gran Lightning 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel:
- Citori Gran Lightning Features
- Oil finish Grade V/VI walnut lightning-style stock
- Intricate, broad coverage engraving
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three extended black Midas Grade choke tubes
- POI: 60/40
- Ideal for hunting/sporting clays
- Standard Invector Choke on 16 and 28 gauge, and .410 bore Citori models.
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori Gran Lightning 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Browning Citori Gran Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Browning Citori Gran Lightning 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Gran Lightning 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Blued Bi-Tone, 18117304 , MPN: 18117304 , UPC: 23614679424 , Code: BG-FS3-ZN1562-18117304











































