Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Laredo Sporting 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
Beautifully built with time-honored technology and techniques, the limited edition Citori Laredo Sporting is an over and under shotgun worthy of high praise and high scores on the range.![]()
This exclusive offering is an exquisite example of the legendary Citori. As the name Laredo implies, the receiver is extensively decorated with a western motif. The intricate laser-engraving is hand retouched to add depth and contrast. Silver enhancements further highlight this one-of-a-kind design. Additional engraving covers the trigger guard and forearm lever. The top lever is also engraved and features a lucky horseshoe surrounded by a lariat hoop.
At each end of the receiver is finely finished and expertly fitted Grade IV Turkish walnut. This beautiful wood is protected by a premium, proprietary gloss oil finish that accentuates the strikingly contrasting wood grain. Fine-line checkering is added to the stock and forearm. A right-hand palm swell and nameplate inlay are also present on the stock. A comfortable Inflex II recoil pad takes the sting of felt recoil.
The rest of the Laredo is all Citori, with its roots readily traceable back to John M. Browning's original Superposed over and under shotgun. Present is the rugged and long-lasting full-width hinge pin and tapered locking lug design that keeps the action tight. The finish of the steel receiver is a durable silver nitride that looks great and resists corrosion.
Browning technology also goes into the high-quality barrels with the addition of Total Barrel Dynamics. This three-pronged approach combines Vector Pro lengthened forcing cones, back-boring, and the Invector-Plus choke tube system to produce denser, more predictable shot patterns from full to skeet.
Specifications for Browning Citori Laredo Sporting 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori Laredo Sporting |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 30 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified/Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | HiViz Pro-Comp |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.94 lb |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori Laredo Sporting 3in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel:
- Citori Laredo Sporting Features
- Proprietary, premium gloss oil finish Grade IV Turkish walnut stock with fine line checkering, right-hand palm swell, and nameplate inlay for owner's initials
- Low-post floating rib
- Western-style, silver-enhanced engraving with hand retouch
- Gloss blued barrels
- Silver nitride receiver finish
- Triple Trigger System with three trigger shoes
- Inflex II recoil pad
- HiViz Pro Comp sight and ivory mid-bead
- Five extended choke tubes
- POI: 50/50
- Ideal for sporting clays/skeet
- Citori Features
- Transverse-mounted, full-width tapered locking bolt and monoblock recess for maximum strength and longevity
- Stronger and longer lasting full-width hinge pin
- Inflex II Recoil Pad
- Inertia Trigger
- Hammer Ejectors
- Chrome Chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics (12, 20, and 28 gauge only)
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone (12, 20, and 28 gauge only)
- Invector-Plus Choke Tube System (12 and 20 gauge only)
- Standard Invector Choke Tube System (16 and 28 gauge, .410 bore only)
- Back-Bored Technology (12, 20, and 28 gauge only)
Package Contents:
- Browning Citori Laredo Sporting 3in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel
Related Products to Browning Citori Laredo Sporting 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
Browning Citori Laredo Sporting 3 in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Laredo Sporting 3in Monte Carlo Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel, Walnut Stock, Blued Bi-Tone, 18367303 , MPN: 18367303 , UPC: 23614862918 , Code: BG-FS3-ZN1582-18367303







































