Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Cynergy 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Featuring modern lines and pure performance, the Cynergy made technological bounds with the ultra-low profile MonoLock hinge and innovative Inflex recoil pad. The Cynergy Field combines these technological advantages with great looks to create a shotgun that excels equally in the field and on the range.![]()
If you're an all-around, one-gauge shotgun shooter, the Browning Cynergy, in any model, is probably the only shotgun you will ever need to buy. This Field model weighs just a tad over 7 lbs. in a 12 gauge with a 26" barrel, making it the perfect weight for carrying and sweet to swing on fast-flushing birds.
A technological marvel, the MonoLock Hinge means 300% more surface area to pivot on than other trunnion guns, reducing wear and adding strength. Rectangular locking pins provide additional durability and the action features a "wear-in" relief that allows for wear and keeps the action locked tight.
Specifications for Browning Cynergy 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Cynergy |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.69 lb |
| Overall Length: | 45 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Cynergy Field 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel:
- Cynergy Field Features
- Durable silver nitride finish with stylish game scene engraving
- Satin blued finish barrels
- Grade I/II walnut stock with satin finish
- One 1/4" stock spacer to adjust the length of pull
- Ivory front and mid-bead sights
- Inflex Recoil Pad
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- Ivory front bead sight
- POI: 60/40
- Cynergy Features
- Invector-Plus Choke Tube
- Impact Ejectors for quick clearance of fired hulls
- Ultra-low profile receiver
- MonoLock Hinge
- Chrome chambers for increased durability, corrosion resistance, and easier cleaning
- Lightweight profile, ventilated top, and side ribs
- Reverse Striker Ignition System offers a trigger pull with a crisp break with minimal overtravel
- Inflex Recoil Pad
- Top-tang barrel selector/safety
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone
- Steel Shot Performance
- Total Barrel Dynamics
- Back-Bored Technology
Package Contents:
- Browning Cynergy Field 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Browning Cynergy 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Browning Cynergy 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Cynergy Field 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 18706304 , MPN: 18706304 , UPC: 23614043652 , Code: BG-FS3-ZN1604-18706304







































