Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B has been discontinued by Browning and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B
Eradicate - Carbon Fiber, Hollow ground tanto with flipper assist opening tab, anti-skid grooves on blade spine, carbon fiber handle insert and more.![]()
Specifications for Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B:
| Type: | Folding Blade |
| Blade Type: | Tanto |
| Sheath Description: | Not Applicable |
| Main Blade Length: | 3 7/8" |
| Overall Length: | 8 3/4" |
| Closed Length: | 4 7/8" |
| Blade Opening: | Two Stud |
| Blade Composition: | 440 Stainless |
| Handle Features: | Glass Breaker/Guard |
| Handle Material: | G-10 / Carbon Fiber |
| Color: | Black |
| Secondary Color: | Carbon |
| Pocket Clip: | Yes |
| Rockwell Steel Hardness: | 56-58 |
| Lock Type: | Liner lock |
| Serrated Blade: | No |
Features of Browning Eradicate Knife , Carbon Fiber 3220266B:
- Type: Folding liner lock
- Blade: Hollow ground tanto 440 stainless steel
- Blood groove
- Matte black stonewash finish
- Ambidextrous thumb stud
- Flipper assist opening tab
- Handle: Black carbon fiber insert
- Flush fit fasteners
- Anti-skid grooves on blade spine
- Metal pocket clip
- Glass breaking point
Package Contents:
- Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B
Related Products to Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B
Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning KNIFE, ERADICATE CARBON FBR BX 3220266B , MPN: 3220266B , UPC: 023614489443 , Code: BG-KN1-3220266B


























































