Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B has been discontinued by Browning and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B
Field Dressed For Success. Once the telling shot has been fired and the trophy of a lifetime is on the ground, the real work of the hunt begins. You?ll need a rugged knife with the right heft and proper blade shape - one that?s made from top grade steel, honed to a razor edge. That?s why a Browning hunting knife deserves a place on your belt or in your hunting pack. Its outstanding balance helps transmit every precise cutting movement from your hand to the blade as you field dress game.![]()
Specifications for Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B:
| Type: | Folding Blade |
| Blade Type: | Drop Point/Guthook |
| Sheath Description: | Not Applicable |
| Main Blade Length: | 3 1/2" |
| Overall Length: | 8 3/8" |
| Closed Length: | 4 7/8" |
| Blade Opening: | Nail Nick |
| Blade Composition: | 7Cr17Mov |
| Handle Material: | Injection Molded |
| Color: | Black |
| Pocket Clip: | No |
| Rockwell Steel Hardness: | 56-58 |
| Lock Type: | Lock-back |
| Serrated Blade: | Full |
Features of Browning Kodiak Folding Knife, Black 3220269B:
- Type: Folding lockback
- Blades: Three folding 7Cr17MoV brushed stainless steel drop point, guthook blades and bone saw
- Handles: Injection molded with finger grooves and flush fit fasteners
- Nylon sheath included
Package Contents:
- Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B
Related Products to Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B
Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning KNIFE, KODIAK BOX 3220269B , MPN: 3220269B , UPC: 023614489382 , Code: BG-KN1-3220269B



























































