Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel
The Maxus II Rifled Deer is a purpose-built autoloader with a precision-rifled barrel designed primarily for getting every ounce of performance from sabot-type slugs. The Rifled Deer shares the same proven reliable Power Drive Gas System as the wingshooter models with the benefits of reduced recoil, extreme reliability and blazing-fast follow-up-shot capability. The cantilever top rail makes mounting the optic of your choice easy, and holds zero when the barrel is removed for cleaning. With top-quality optics and performance level rifled slugs, you can reach out to significant distances with accuracy and reliable knockdown power with this proven semi-auto shotgun.![]()
Specifications for Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Maxus II |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 22 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber-Optic Front Sight |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.3 lb |
| Stock Color: | Ovix |
| Firearm Receiver Color: | Ovix |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |
Features of Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22in Barrel:
- Maxus II Rifled Deer Features
- 22" thick wall, fully rifled barrel for use with slugs
- Cantilever, Weaver style scope mount for easy optics attachment
- Composite stock with vertical grip and overmolded gripping surfaces
- Shim-adjustable for length of pull, cast and drop
- Twist rate: 1 in 28"
- Maxus II Features
- Magazine Cut-off
- TurnKey Magazine Plug
- Screw-on Magazine Cap
- Nickel Teflon Coating
- 50/50 POI
- Lightweight magazine tube
- Speed Load Plus
- Chrome chamber and bore
- Ramped trigger guard
- Lightning Trigger
- Oversize bolt handle and bolt release
- Power Drive System Gas System
- SoftFlex cheekpad to increase shooting comfort
- Shim adjustable stock
- Back-Bored Technology
- Inflex II Recoil Pad
- ABS hard case included
Package Contents:
- Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22in Barrel
Related Products to Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel
Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Maxus II Rifled Deer Cantilever 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel, Synthetic Ovix Stock, Camo, 11753321 , MPN: 11753321 , UPC: 23614855859 , Code: BG-FS1-ZN1619-11753321








































