Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Silver Rifled Deer Matte 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel
The Silver Rifled Deer shotgun is time-proven, efficient, sleek and designed with the purpose of knocking whitetail deer flat. The rifled barrel has a 3" chamber and is designed with thick walls to handle high pressure from slug cartridges. The cantilever mount will accommodate a scope, red dot, or reflex sight for fast acquisition and accurate fire. The cantilever mount also allows you to attach a scope to the barrel so you can keep your zero when cleaning the shotgun.![]()
Specifications for Browning Silver Rifled Deer Matte 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Silver |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 22 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Brass Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.75 lb |
| Overall Length: | 43 in |
| Stock Color: | Ovix |
| Firearm Receiver Color: | Ovix |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |
Features of Browning Silver Rifled Deer Matte 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22in Barrel:
- Silver Rifled Deer Features
- Versatile Browning OVIX Camo
- Durable composite stock and forearm with textured gripping surfaces
- Thick-walled, rifled barrel for slug and sabot ammunition
- Cantilever Weaver-style optics mount
- Twist rates: 12 gauge - 1 in 28", 20 gauge - 1 in 24"
- Ideal for deer / bear / boar
- Silver Features
- Active Valve Gas System reliably cycles a wide range of loads and reduces felt recoil
- Rugged, lightweight aluminum alloy receiver
- Semi-humpback receiver shape offers a longer sight plane
- Bolt and bolt slide are coated with a durable phosphate finish
- Checkered gripping surfaces for a sure hold in all climate conditions
Package Contents:
- Browning Silver Rifled Deer Matte 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22in Barrel
Related Products to Browning Silver Rifled Deer Matte 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel
Browning Silver Rifled Deer Matte 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Silver Rifled Deer Matte 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 22 inch Barrel, Synthetic Ovix Stock, Camo, 11437321 , MPN: 11437321 , UPC: 23614855576 , Code: BG-FS1-ZN1646-11437321









































