Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight
The BSA Optics Illuminated 30mm Red Dot Sight is ideal for your rifle or shotgun in all types of shooting conditions. These Red Dot Sights are light enough for small calibers plinking on the range, yet this BSA Optics scope is durable enough for larger calibers used by hunters and law enforcement departments. Take aim in comfort with this highly flexible BSA Optics Huntsman Red Dot Scope.![]()
BSA Optics specializes in high quality Red Dot Sights, red dot sights, and mounting options. If you're looking for reliable performance, you're in the right place. Our selection of BSA Optics Rifle Scopes offers you great quality at unbeatable prices. Mount your rifle scope or shotgun sights just the way you want, and choose from a wide range of mounts and scopes suited for deer hunting, night hunting, winter hunting, and more. Our assortment of spotting scopes and rifle scopes come from a wide range of manufacturers with prices and features to meet your needs.
Specifications for BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight:
| Manufacturer: | BSA Optics |
| Color: | Matte Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Field of View, Linear: | 68 ft at 100 yds |
| Parallax: | 50 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
Features of BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight
- Red dot reticle
- Weaver rail style attachment
- 1 year limited warranty
- 11 position rheostat
- 5 MOA
Package Contents:
- BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight
- Battery
- Weaver mount
BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight, 5 MOA, Matte Black, RD30B , MPN: RD30B , UPC: 631618101263 , Code: BA-RD-30RD-RD30B
- BSA Optics Huntsman 1x30 mm Red Dot Sight, 5 MOA RGB Dot, Matte Black, RD30CP , MPN: RD30CP , UPC: 631618106978 , Code: BA-RD-30RD-RD30-CLAM
BSA Optics Illuminated 1x30mm Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, BSA Optics Huntsman 1x30 mm Red Dot Sight, 5 MOA RGB Dot, Matte Black, RD30CP , MPN: RD30CP-DEMO , Code: BA-RD-30RD-RD30-CLAM-DEMO-OB-A