Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for BSA Optics Sweet .22 3-9x40mm Rifle Scope
The SWEET .22 AO 3-9×40 is a great addition to the hunter’s pack. Featuring fully coated glass lenses, and shockproof, fog-proof, and waterproof construction, this riflescope can take on the elements with ease. For more precise aiming, this scope has 30/30 recticle configuration. Constructed of a one-piece aluminum tube, it is lightweight yet durable enough to stand up to any hunting situation. So get out there and make your next hit count.![]()
Specifications for BSA Optics Sweet .22 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | BSA Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 34.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 7.5 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Package Contents:
- BSA Optics Sweet 22 3-9x40mm Scope with Rings
BSA Optics Sweet .22 3-9x40mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- BSA Optics Sweet Riflesope, .22 3-9x40mm, 30/30 Duplex Reticle, Multi-Grain Turret , Black, S22-39X40SP , MPN: S22-39X40SP , UPC: 631618112399 , Code: BA-RS-BOR8NN-S22-39X40SP
- BSA Optics Sweet Riflesope, .22 3-9x40mm, 30/30 Duplex Reticle, w/ Rings, Black, 22-39X40AOWRTB , MPN: 22-39X40AOWRTB , UPC: 631618114515 , Code: BA-RS-BOR8NN-22-39X40AOWRTB
BSA Optics Sweet .22 3-9x40mm Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, BSA Optics Sweet Riflesope, .22 3-9x40mm, 30/30 Duplex Reticle, w/ Rings, Black, 22-39X40AOWRTB , MPN: 22-39X40AOWRTB-EDEMO , Code: BA-RS-BOR8NN-22-39X40AOWRTB-EDEMO-IN-D
- USED, BSA Optics Sweet Riflesope, .22 3-9x40mm, 30/30 Duplex Reticle, w/ Rings, Black, 22-39X40AOWRTB , MPN: 22-39X40AOWRTB-EDEMO , Code: BA-RS-BOR8NN-22-39X40AOWRTB-EDEMO-RE-C
- USED BSA Optics Sweet Riflesope, .22 3-9x40mm, 30/30 Duplex Reticle, w/ Rings, Black, 22-39X40AOWRTB, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: 22-39X40AOWRTB-EDEMO3 , Code: BA-RS-BOR8NN-22-39X40AOWRTB-EDEMO3