Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel M-1911-Cerakote Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Armscor made 1911 style pistol available in full size or compact dimensions with standard wood or Hogue wrap-around grips. Chambered for .45 Auto,.38 Super or 9mm calibers. Comes in matte black, polished nickel and brushed nickel fnishes. Other features include skeletonized hammer and trigger, extended beavertail, flared ejection port and beveled magazine well.![]()
Specifications for Citadel M-1911-Cerakote Pistol, .45 ACP, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Make: | Citadel |
| Gun Model: | Legacy Sports Citadel 1911 Cerekote .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Wood |
| Sight Configuration: | Novak |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 36.8 oz |
| Length: | 8.87 in |
| Housing/Frame Material: | Matte Od Green Steel |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
Package Contents:
- Citadel M-1911-Cerakote Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Citadel M-1911-Cerakote Pistol, .45 ACP, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel M-1911-Cerakote Pistol, .45 ACP, 5 in barrel, matte OD green steel frame, checkered wood grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, ambi thumb safety, Novak, 8 round magazine, CTD-M-1911-CRKT-FRRMPG , MPN: CTD-M-1911-CRKT-FRRMPG , Code: W34-FH1-FRROP432-CTD-M-1911-CRKT-FRRMPG








































































































