Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel Madagascar Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Full size custom 1911 with a Series 70 firing system. Features include a custom laser-etched slide with front and rear slide serrations, full-length guide rod, extended beavertail, skeletonized hammer & trigger, beveled mag-well, lowered & flared ejection port.![]()
Specifications for Citadel Madagascar Pistol, .45 ACP, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Make: | Citadel |
| Gun Model: | Legacy Sports Citadel 1911 Madagascar .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Wood |
| Sight Configuration: | Novak |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 36.8 oz |
| Length: | 8.87 in |
| Housing/Frame Material: | Steel |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
Package Contents:
- Citadel Madagascar Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Citadel Madagascar Pistol, .45 ACP, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel Madagascar Pistol, .45 ACP, 5 in barrel, steel frame, checkered wood grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, ambi thumb safety, Novak, 8 round magazine, CTD-MGS-FRRMPG , MPN: CTD-MGS-FRRMPG , Code: W34-FH1-FRROP436-CTD-MGS-FRRMPG








































































































