Tap Tap to Zoom
Product Info for CMMG 5.7X28mm 8in Banshee Upper Group Receiver
Designed to provide superior ballistics and less felt recoil than most pistol caliber personal defense weapons, 5.7x28mm has quickly become one of the most popular chamberings in the PDW space. With the 8 BANSHEE upper group you can build the PDW AR15 of your dreams. Compatible with either CMMG Mk57 lowers or a standard AR15/Mk4 lower (when used with CMMG 5.7 AR Conversion Mags).![]()
Specifications for CMMG 5.7X28mm 8in Banshee Upper Group Receiver:
| Manufacturer: | CMMG |
| Caliber: | 5.7x28mm |
| Overall Length: | 16.5 in |
| Barrel Length: | 8 in |
| Barrel Profile: | Medium Tapered |
| Barrel Twist Rate: | 1-9 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | CMMG Zeroed Linear Compensator |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | CMMG |
| Weight: | 2.9 lb |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Package Contents:
- CMMG 5.7X28mm 8in Banshee Upper Group Receiver
CMMG 5.7X28mm 8in Banshee Upper Group Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- CMMG 5.7X28mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Midnight Bronze, 57B88BD-MB , MPN: 57B88BD-MB , UPC: 810097504417 , Code: 2CM-URC-CP9-57B88BD-MB
- CMMG 5.7X28mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Coyote Tan, 57B88BD-CT , MPN: 57B88BD-CT , UPC: 810097504400 , Code: 2CM-URC-CP9-57B88BD-CT
- CMMG 5.7X28mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Tungsten, 57B88BD-TNG , MPN: 57B88BD-TNG , UPC: 810097504448 , Code: 2CM-URC-CP9-57B88BD-TNG
CMMG 5.7X28mm 8in Banshee Upper Group Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CMMG 5.7X28mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Charcoal Green, 57B88BD-CG , MPN: 57B88BD-CG , UPC: 810097504394 , Code: 2CM-URC-CP9-57B88BD-CG
- CMMG 5.7X28mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Titanium, 57B88BD-TI , MPN: 57B88BD-TI , UPC: 810097504431 , Code: 2CM-URC-CP9-57B88BD-TI
- CMMG 5.7X28mm Banshee Upper Group Receiver, 8in, Sniper Grey, 57B88BD-SG , MPN: 57B88BD-SG , UPC: 810097504424 , Code: 2CM-URC-CP9-57B88BD-SG