Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 12 in
- Overall Length:
- 17.25 in
- Blade Shape:
- Tanto
- Blade Material:
- CPM-3V Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Kray-Ex
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Condition:
- New
- Handle Finish:
- Black
- Sheath Material:
- Polymer
Code: 24-KN1-COSTE903-CS-13PMBXII
MPN: CS-13PMBXII
UPC: 705442019664
Product Info for Cold Steel 3V Magnum Tanto XII Fixed Blade Knife
Our Japanese San Mai III® blades have been a Cold Steel staple for decades. Coveted by Martial Artists and knife collectors alike, they are still much in demand, but these luxury fixed blades are only produced in very limited numbers. With this in mind, we created the Nightfall Series - Made with the same level of quality and attention to detail as our Japanese classics but trading San Mai for premium American CPM 3V powdered super steel. The CPM 3V Magnum Tanto XII is honed to a screamingly sharp edge.![]()
Specifications for Cold Steel 3V Magnum Tanto XII Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Blade Length: | 12 in |
| Overall Length: | 17.25 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | CPM-3V Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Kray-Ex |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 5.6 in |
| Blade Thickness: | 0.19 in |
| Condition: | New |
| Handle Finish: | Black |
| Sheath Material: | Polymer |
| Weight: | 14.2 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Cold Steel 3V Magnum Tanto XII Fixed Blade Knife
- Secure-Ex Sheath
Cold Steel 3V Magnum Tanto XII Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel 3V Magnum Tanto XII Fixed Blade Knife, 12in, VG-10 San Mai, Tanto Blade, Black, Kray-Ex Handle, CS-13PMBXII , MPN: CS-13PMBXII , UPC: 705442019664 , Code: 24-KN1-COSTE903-CS-13PMBXII