Tap Tap to Zoom
Read More...
- Included Accessories:
- Black Lacquered Wood Scabbard
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Length:
- 29.25 in
- Handle Finish:
- Cord
- Blade Material:
- 1060
- Overall Length:
- 40.5 in
- Handle Length:
- 11.25 in
Code: 24-SJ-CS-88BKW
MPN: CS-88BKW
UPC: 705442006534
Product Info for Cold Steel Katana w/ Ray Skin Handle
The Cold Steel Katana w/ Ray Skin Handle 88BKW is a great looking sword with a top-of-the-line steel blade that will look great with your already incredible collection. This Sword from Cold Steel is made with 29 1/4 in. 1055 Carbon steel blade with covered, cord wrapped handles. Overall length is 40 1/2 in. Includes Black Lacquered scabbard and cover bag.![]()
Specifications for Cold Steel Katana w/ Ray Skin Handle:
| Manufacturer: | Cold Steel |
| Included Accessories: | Black Lacquered Wood Scabbard |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Length: | 29.25 in |
| Handle Finish: | Cord |
| Blade Material: | 1060 |
| Overall Length: | 40.5 in |
| Handle Length: | 11.25 in |
| Blade Thickness: | 0.31 in |
| Serrated: | Plain |
| Handle Material: | Brass |
| Weight: | 41.4 oz |
Features of Cold Steel Katana w/ Ray Skin Handle:
- Still
- Cold Steel is aware that there are some people who want a battle ready sword but hope to find one at a more affordable price
- Their Warrior Series addresses this problem directly.
- In an effort to reduce the costliness of the blades
- Cold Steel has omitted the expensive mirror polishing that we used on our Emperor Swords to create a series of Japanese swords with a more practical finish.
- The Warrior series has covered
- cord wrapped handles and quality fittings.
- Each sword comes complete with a black laquered scabbard and a blue/violet cover bag.
- If youre in the market for a strong
- good looking
- reasonably priced Japanese sword you will be happy to own one of these.
- Blade Length (Inches): 29.25
- Full Length: 40.5
- Thickness: 0.3125
- Material: Blade - 1055 Carbon
- Handle - Black Braid Cord with Brass Menuki(Plain Edge)
Package Contents:
- Cold Steel Katana w/ Ray Skin Handle
- Black lacquered wood scabbard. Sam (Ray Skin) Handle with Black Braid Cord and Brass Menuki
Cold Steel Katana w/ Ray Skin Handle Orderable Models
List of Orderable Models
- Cold Steel Katana, Ray Skin Handle, Wood Scabbard, CS-88BKW , MPN: CS-88BKW , UPC: 705442006534 , Code: 24-SJ-CS-88BKW