Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Colt Cobra Revolver, .32 S&W Long, 3 in barrel
The original Colt Cobra is one of the first aluminum framed lightweight revolvers produced. It was available in various calibers from .22 LR to .38 Special and in various barrel lengths from 2 inches to 5 inches. The most common and popular model is the 2-inch .38 Special model. The gun's finish is either anodized blue or nickel plated. The first issue has a skinny barrel and exposed ejector rod with skinny round-butt grips and the second issue has a full shroud barrel covering the ejector rod and heftier square-butt grips. The ejector rod is full length enabling complete removal of the spent cartridges when pushed.![]()
Specifications for Colt Cobra Revolver, .32 S&W Long, 3 in barrel:
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Cobra |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .32 S&W Long |
| Barrel Length: | 3 in |
| Grip: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 1950 - 1972 |
| Weight: | 16 oz |
| Length: | 7.75 in |
| Muzzle Velocity: | 673 ft/s |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Muzzle Energy: | 99 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Anodized Aluminum |
Package Contents:
- Colt Cobra Revolver, .32 S&W Long, 3 in barrel - FRRMPG
Colt Cobra Revolver, .32 S&W Long, 3 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Colt Cobra Revolver, .32 S&W Long, 3 in barrel, anodized aluminum frame, checkered walnut grip, revolving chamber, fixed blade and notch, 6 round cylinder, Cobra-32-2-FRRMPG , MPN: Cobra-32-2-FRRMPG , Code: 14J-FH2-COBRA323-COBRA-32-2-FRRMPG











































































