Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Colt Detective Special Revolver, .32 S&W Long, 2 in barrel was developed in order to function as the ideal product for anybody looking for an exceptional option..![]()
Established working with several of the most durable and dependable components around, these Shop by Firearm Model by Colt can provide an item which will give you numerous years of dependability.
Colt has been generating high-quality products for a very long time, and the Colt Detective Special Revolver, .32 S&W Long, 2 in barrel is their approach to demonstrating how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we make it our obligation to get the perfect product for all your specifications, and presenting the Colt Detective Special Revolver, .32 S&W Long, 2 in barrel is something that we're happy to offer.
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Detective Special |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .32 S&W Long |
| Barrel Length: | 2 in |
| Grip: | Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | None |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 1955 - 1965 |
| Weight: | 21 oz |
| Length: | 6.75 in |
| Muzzle Energy: | 86 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
| Muzzle Velocity: | 629 ft/s |
| Magazine Capacity: | 6 Round |