Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Colt Diamondback Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel
Adjustable sighted small framed revolver that resembles the Colt Python. The 2 1/2 inch version was fitted with Service type grips, the 4 inch and 6 inch were fitted with Target grips. Features include a VR barrel, blue or nickel finish, adj. sights, steel frame, checkered walnut grips with medallions. Colt used silver grip medallions on earlier production models and gold on later production models.![]()
Specifications for Colt Diamondback Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Diamondback |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Barrel Length: | 4 in |
| Grip: | Checkered Walnut W/Medallion |
| Sight Configuration: | Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Production Year: | 1966 - 1991 |
| Weight: | 31.75 oz |
| Length: | 9 in |
| Muzzle Velocity: | 1057 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
| Muzzle Energy: | 99 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- Colt Diamondback Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel - FRRMPG
Ammunition






























Gun Parts and Accessories




Colt Diamondback Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Colt Diamondback Revolver, .22 Long Rifle, 4 in barrel, blued steel frame, checkered walnut w/medallion grip, revolving chamber, blade front, adjustable rear, 6 round cylinder, DMBK-22-2-FRRMPG , MPN: DMBK-22-2-FRRMPG , Code: 14J-FH2-DMB222-DMBK-22-2-FRRMPG










































