Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Features an exposed hammer, serrated slide, toggle safety/retracted slide lock combo, magazine safety, with magazine release button on the bottom of the left grip panel. Developed by Astra Firearms of Spain in 1954 as the Astra model Cub. These guns were imported into the US starting in 1958 as the Colt model Junior. The passage of the 1968 Gun Control Act, made import of weapons this size illegal and Colt was forced to cease importation of the Junior. In 1970 Colt got around this law by contracting with FIE to import the individual parts from Astra and assemble them in the US for Colt. This arrangement lasted through 1972 when Colt ceased marketing the Junior. FIE continued to make these guns as the FIE model A27, or "The Best" until 1988.![]()
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Junior |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .25 ACP |
| Barrel Length: | 2.25 in |
| Grip: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | 1958 - 1968 |
| Weight: | 13 oz |
| Length: | 4.4 in |
| Muzzle Energy: | 69 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
| Muzzle Velocity: | 787 ft/s |