Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Intended to be regarded as a superb product for nearly any individual, we're confident you'll love the Colt M45A1 Marine Pistol Pistol, .45 ACP, 5 in barrel.![]()
Formulated using several of the very most heavy duty and dependable materials in existence, these Shop by Firearm Model by Colt offers you an item which will give you years of stability.
Colt has been making high quality products for a very long time, and the Colt M45A1 Marine Pistol Pistol, .45 ACP, 5 in barrel is their means of demonstrating just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the best product for all your needs, and featuring the Colt M45A1 Marine Pistol Pistol, .45 ACP, 5 in barrel is one thing that we are pleased to offer.
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt M45A1 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Grip: | Desert Tan G10 |
| Sight Configuration: | Novak 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Grip Safety, Manual Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 2017 - Ongoing |
| Weight: | 40 oz |
| Length: | 8.5 in |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |





























