Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
In 1986 Colt introduced a smaller, lighter and somewhat simplified version of the Government Model .380, the Mustang. While the firing mechanism was identical to the Government Model .380, the Mustang design eliminated its predecessors barrel bushing and spring plug. The new gun also featured a dual recoil spring rather than the .380 Governments single coil spring, and incorporated a flexible synthetic full-length recoil spring guide positioned in a hole in the slide face. The Mustang measured ? inches shorter in both height and length, was 3 ounces lighter in weight, and initially with a five-round magazine capacity, held two fewer rounds than the Government .380. In 1992 Colt increased the Mustang's magazine capacity to six rounds. The Mustangs popularity spawned a number of variations. The Pocketlite, brought out in 1987, used an aluminum frame, thus reducing total weight by 6 ounces to only 12 1/2 ounces. The Mustang Plus II made its debut in 1988, and combined a Mustang slide with the .380 Government Models longer frame for additional capacity. In 2011 Colt re-released the stainless version of the Mustang Pocketlite due to popular demand.![]()
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Mustang |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 2.75 in |
| Grip: | Black Composite |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Safety Lever |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | 1990 - 1997 |
| Weight: | 18.5 oz |
| Length: | 5.5 in |
| Muzzle Velocity: | 931 ft/s |
| Muzzle Energy: | 173 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |





























