Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Colt Python Elite Revolver, .357 Magnum, 6 in barrel
The Colt Python is a double action handgun chambered for the powerful .357 Magnum cartridge built on Colt's large I-frame. Pythons have a reputation for accuracy, smooth trigger pull and a tight cylinder lock-up. Pythons have a distinct appearance due to a full barrel underlug, ventilated rib and adjustable sights.![]()
Specifications for Colt Python Elite Revolver, .357 Magnum, 6 in barrel:
| Manufacturer: | Colt |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Python Elite |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 6 in |
| Grip: | Walnut |
| Sight Configuration: | Red Ramp Front, Adjustable White Outline Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-14 |
| Production Year: | 1997 - 2006 |
| Weight: | 43.5 oz |
| Length: | 11.5 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Muzzle Energy: | 615 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1324 ft/s |
Package Contents:
- Colt Python Elite Revolver, .357 Magnum, 6 in barrel - FRRMPG
Ammunition






























Colt Python Elite Revolver, .357 Magnum, 6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Colt Python Elite Revolver, .357 Magnum, 6 in barrel, stainless steel frame, walnut grip, revolving chamber, red ramp front, adj. white outline rear, 6 round cylinder, Python Elite-2-FRRMPG , MPN: Python Elite-2-FRRMPG , Code: 14J-FH2-PYT3576-PYTHON-ELITE-2-FRRMPG



























































