Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel
The Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel was created to be the ideally suited product for anybody needing an outstanding selection..![]()
Formulated using some of the most extremely heavy duty and long lasting substances around, these Shop by Firearm Model by Coonan Arms will present you with something that will give you many years of dependability.
Coonan Arms has been generating high quality products for a number of years, and the Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel is their very own approach to showing you how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to receive the most suitable product for all your needs, and presenting the Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel is one thing that we're pleased to offer.
Specifications for Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel:
| Manufacturer: | Coonan Arms |
| Gun Make: | Coonan Arms |
| Gun Model: | Coonan Arms .357 Magnum |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Smooth Walnut |
| Sight Configuration: | Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1983 - 1998 |
| Weight: | 42 oz |
| Height: | 5.6 in |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 8.7 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 1288 ft/s |
| Muzzle Energy: | 582 ft-lbs |
Package Contents:
- Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel
Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Coonan Arms 357-Magnum-Semi-Auto Pistol, .357 Magnum, 5in barrel, stainless steel frame, smooth walnut grip, recoil operated semi-automatic, blade front, adjustable rear, 7 round magazine, CA.357MGSA.357MG51FRRMPG , MPN: CA.357MGSA.357MG51FRRMPG , Code: 5T9-FH1-OP168-CA-357MGSA-357MG51-FRRMPG




























































































