Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Laser Output:
- 5 mW
- Reticle:
- Dot
- Gun Model:
- 1911 Commander, 1911 Government
- Condition:
- New
Code: CT-LS-LG-401G-EE
MPN: LG-401G
UPC: 610242004812
Product Info for Crimson Trace Front Activation Green Lasergrip for 1911 Government/Commander
Easily the most popular 1911 laser sight for Government and Commander models, the Crimson Trace Front Activation Green Lasergrip for 1911 Government/Commander puts the power of a ultra-reliable, ultra-bright green laser beam in your hands. Featuring the front instinctive activation that Crimson Trace is known for, these Green Laser Sights spring to life when your weapon is held with your natural firing grip, preparing you for any mission instantly. The polymer construction and rubber overmold activation pad give you the durability and reliability you demand with the Crimson Trace Intuitive Green Lasergrips for 1911 Government/Commander. Providing a power laser output that you'll see in any light condition, you'll love the ease and practicality that comes with mounting the Crimson Trace Front Activation Green Laser Sight for 1911 Government/Commander to your duty weapon.![]()
Specifications for Crimson Trace Front Activation Green Lasergrip for 1911 Government/Commander:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Model: | 1911 Government, 1911 Commander |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
Features of Crimson Trace Lasergrips 1911 Front Activation Laser Sight:
- Three Year Full Warranty
- Polymer Material
- Front Activation
- On/Off Master Switch
- Uses Two #2032 Lithium Batteries
- Pressure Activated
- Polymer Grip w/ Rubber Overmold Activation Pad Finish
- Free Batteries for Life
- Three Year Full Warranty
Package Contents:
- Crimson Trace Front Activation Green Lasergrip for 1911 Government/Commander
- Full-Size
Crimson Trace Front Activation Green Lasergrip for 1911 Government/Commander Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace 1911 Government/Commander, Lasergrips, Green laser, Black LG-401G , MPN: LG-401G , UPC: 610242004812 , Code: CT-LS-LG-401G-EE
Crimson Trace Front Activation Green Lasergrip for 1911 Government/Commander Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Crimson Trace 1911 Government/Commander, Lasergrips, Green laser, Black LG-401G , MPN: LG-401G-EDEMO , Code: CT-LS-LG-401G-EDEMO-RE-B