Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Kimber
- Gun Model:
- Kimber Micro 380
- Condition:
- New
Code: CT-LS-LG-478
MPN: 01-3240-1
UPC: 610242004584
Product Info for Crimson Trace LG-478 LaserGrip for Kimber Micro .380
Built to enhance the defensive capabilities of the Kimber Micro .380, the Crimson Trace LG-478 Laser Pistol Grip is one of the slimmest LaserGrips available. These Red Laser Sights by Crimson Trace can be installed on your pistol in minutes and are instantly acticated through a rubber overmolded activation pad and durable polymer grips. The Crimson Trace LG-478 Kimber Micro .380 LaserGrip is an ultimate solution for your aiming needs.![]()
Specifications for Crimson Trace LG-478 LaserGrip for Kimber Micro .380:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 633 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide |
| Battery Life: | 4+ hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Micro 380 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Trigger Guard Mount |
Features of Crimson Trace LG-478 LaserGrip for Kimber Micro .380:
- Rubber overmold front activation pad fused with durable polymer grips
- User-installed in minutes
- Master On/Off switch
- User adjustable windage and elevation
Package Contents:
- Crimson Trace LG-478 LaserGrip for Kimber Micro .380
- Micro .380
Crimson Trace LG-478 LaserGrip for Kimber Micro .380 Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Red Laser for Kimber Micro LG-478 , MPN: 01-3240-1 , UPC: 610242004584 , Code: CT-LS-LG-478