Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Red
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR2032
- Reticle:
- Dot
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Smith & Wesson M&P
- Included Accessories:
- Crimson Trace M&P Rear Activation Laser Pistol Grip LG-660
- Condition:
- New
Code: CT-LS-MPFULLR-LG-660
MPN: LG-660
UPC: 610242006601
Product Info for Crimson Trace M&P Full-Size Rear Activation Laser Pistol Grip
Crimson Trace M&P Series Full-Size LG-660 Lasergrips are interchangeable between different calibers of the M&P pistol and feature a hard polymer surface that's most closely matches the medium stock Smith & Wesson grip inserts. These Crimson Trace M&P Series Rear Activation LG-660 Laser Pistol Grips fit the M&P pistol just like the stock grips while offering a compact laser diode housing that's well suited to most carry and duty holsters. They also feature a rear-activation switch that's part of your natural grip so there's no fumbling to activate the laser with your trigger finger. This Crimson Trace M&P Rear Activation Laser Sight fits Smith & Wesson Models: M&P .357 Sig, M&P .40, M&P 9mm, & M&P45 without ambidextrous safety.![]()
Specifications for Crimson Trace M&P Full-Size Rear Activation Laser Pistol Grip:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red |
| Finish: | Polymer |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 633 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Attachment Type: | Grip Attachment |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 4+ hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Reticle: | Dot |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Polymer/Rubber Combination |
| Included Accessories: | Crimson Trace M&P Rear Activation Laser Pistol Grip LG-660 |
| Condition: | New |
| Caliber: | .45 ACP, 9mm Luger, .40 S&W, .357 SIG |
Features of Crimson Trace M&P Series Rear Activation LG-660 Laser Pistol Grips:
- Conforms to the frame of the gun with no extra material along the backstrap
- Modestly contoured, longer grip design boasts fast grip registration and natural aim
- Easily activated by left or right handed shooters
- Master on/off switch for complete system over-ride
Package Contents:
- Crimson Trace M&P Full-Size Rear Activation Laser Pistol Grip
- M&P Full-Size 9MM .357 SIG .40 S&W .45 ACP Does NOT fit M2.0 models
Crimson Trace M&P Full-Size Rear Activation Laser Pistol Grip Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace M&P Rear Activation Laser Pistol Grip LG-660 , MPN: LG-660 , UPC: 610242006601 , Code: CT-LS-MPFULLR-LG-660
Crimson Trace M&P Full-Size Rear Activation Laser Pistol Grip Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Crimson Trace M&P Rear Activation Laser Pistol Grip LG-660 , MPN: 01-1940-1-DEMO , Code: CT-LS-MPFULLR-LG-660-DEMO
- Crimson Trace M&P Full-Size Rear Activation Laser Pistol Grip, GOULD, Grip and Leather Holster Combo LG-660H GOULD , MPN: LG-660H GOULD , UPC: 610242005949 , Code: CT-LS-MPFULLR-LG-660HGOULD