Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
- Color:
- Black
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- 2025 Lithium
- Gun Make:
- Kimber
- Gun Model:
- Colt 1911, Colt 1911A1
- Condition:
- New
Code: CT-LS-MSLGRL-LG-950
MPN: 01-5330-1
UPC: 610242006847
Product Info for Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver
Acquire your targets quicker and with ease while wielding the Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver. These user-installed Laser Sights made by Crimson Trace features their signature Instinctive Activation technology that powers the laser once your weapon is held in a natural firing grip. With user-adjustable windage and elevation, you can ensure your Crimson Trace Master Series Red 5mW Lasergrip for Kimber K6 Revolver is precise and on target. And they'll always be there for when you need them most. Just one 1/3N lithium battery provides over four hours of battery life. Trust the Crimson Trace LG-950 Master Series Red Lasergrip Slatewood for Kimber K6s to guide your aim and assist you in close quarters applications.![]()
Specifications for Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Color: | Black |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 633 nm |
| Maximum Range: | 50 ft |
| Battery Type: | 2025 Lithium |
| Battery Life: | 4 Hours |
| Battery Quantity: | 2 |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Colt 1911A1, Colt 1911 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | Natural Slatewood |
| Condition: | New |
Features of Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver:
- Grip Replacement Attachment
- Front Instinctive Activation
- User Installed, No Gunsmithing Necessary
- Factory Sighted at 50 feet
- On/Off Switch
- User Adjustable Windage and Elevation
- 3 Year Warranty on Electronics & Labor - 1 Year on Grip Panels
Package Contents:
- Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver
- K6s Slatewood
Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver Orderable Models
List of Orderable Models
- Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver, Black, LG-950 , MPN: 01-5330-1 , UPC: 610242006847 , Code: CT-LS-MSLGRL-LG-950