Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver, Black, LG-950
The Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver, Black, LG-950 Color: Black, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 633 nm, Maximum Range: 50 ft, Battery Type: 2025 Lithium, Battery Life: 4 Hours, Battery Quantity: 2, Water Resistance Level: Water Resistant, Gun Make: Kimber, Gun Model: Colt 1911, Colt 1911A1, Length: 3 in, Width: 1 in, Height: 1 in, Weight: 4 oz, Fabric/Material: Natural Slatewood, Condition: New. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices 43% Off! Please also check out more options for Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver.
Purchase your new Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver, Black, LG-950 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver:
- Grip Replacement Attachment
- Front Instinctive Activation
- User Installed, No Gunsmithing Necessary
- Factory Sighted at 50 feet
- On/Off Switch
- User Adjustable Windage and Elevation
- 3 Year Warranty on Electronics & Labor - 1 Year on Grip Panels
Package Contents:
- Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver
- K6s Slatewood
Specifications for Crimson Trace Master Series Lasergrip w/ Red Laser for Kimber K6 Revolver, Black, LG-950
| Color | Black |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 633 nm |
| Maximum Range | 50 ft |
| Battery Type | 2025 Lithium |
| Battery Life | 4 Hours |
| Battery Quantity | 2 |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Gun Make | Kimber |
| Gun Model | Colt 1911, Colt 1911A1 |
| Length | 3 in |
| Width | 1 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 4 oz |
| Fabric/Material | Natural Slatewood |
| Condition | New |