Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA 92 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel
The CZ 92 Model is a small, light handgun featuring a blowback breech and double-action only (DAO) mode of fire designed for personal defense at short distances. This gun is only marketed in Europe.![]()
Specifications for CZ-USA 92 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ 92 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .25 ACP |
| Barrel Length: | 2.5 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | None |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 2005 |
| Weight: | 10.9 oz |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 0.95 in |
| Length: | 4.9 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 810 ft/s |
| Muzzle Energy: | 73 ft-lbs |
Package Contents:
- CZ-USA 92 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel
CZ-USA 92 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA 92 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, blowback operated semi-auto, none, 8 round magazine, CZ-92-.25 A-2.5-1-FRRMPG , MPN: CZ-92-.25 A-2.5-1-FRRMPG , Code: CZ7-FH1-OP238-CZ-92-25-A-2-5-1-FRRMPG




















































