Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for CZ-USA Drake 3 in Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
The CZ DRAKE is an over/under shotgun with an extremely advantageous price to performance ratio. CNC machining of components is also utilized for this model. Features include extractor operation, a single selectable trigger mechanism with the ability to choose the firing order of barrels, low weight due to the deletion of the mid-rib between barrels, and laser cut checkering for a slip-free grip.![]()
Specifications for CZ-USA Drake 3 in Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | CZ-USA |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ Drake |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.4 lb |
| Finish: | Black Chrome |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Package Contents:
- CZ-USA Drake 3in Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to CZ-USA Drake 3 in Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
CZ-USA Drake 3 in Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- CZ-USA Drake 3in Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Black, 6092 , MPN: 6092 , UPC: 806703060927 , Code: CZ7-FS3-ZN1732-6092







































