Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense DDM4 M4A1 AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 14 in Barrel
The M4A1 AR15 style firearm features the RIS II picatinny quad rail, which has been in use by US Special Operations Command (SOCOM) for the SOPMOD Block II program since 2005. The M4A1 is built around a 14.5 inch Cold Hammer Forged M4 Profile barrel with a permanently attached Daniel Defense Flash Suppressor. The independently ambi GRIP-N-RIP Charging Handle accommodates left- and right-handed shooters.![]()
Specifications for Daniel Defense DDM4 M4A1 AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 14 in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Gun Model: | Daniel Defense DDM4 M4A1 |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 14 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Pin Size: | Mil-Spec |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Stock Type: | Collapsible Stock |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 6.75 lb |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 9 in |
| Length: | 41 in |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | Flash Suppressor |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- Daniel Defense DDM4 M4A1 AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 14 in Barrel
Daniel Defense DDM4 M4A1 AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 14 in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense DDM4 M4A1 AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 14 in Barrel, 1-7 Twist, Flash Suppressor, 10 Round Magazine, 0208806027055-FRRMPG , MPN: 208806027055 , UPC: 815604016605 , Code: DDD-FR1-DDM4A1-0208806027055-FRRMPG







































