Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense DDM4 V7 LW AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 16 in Barrel
The DDM4 V7LW AR15 style rifle features M-LOK attachment technology with the Daniel Defense MFR 15.0 rail. Built around a Cold Hammer Forged, 16 inch lightweight profile barrel, the V7 has a DD improved Flash Suppressor to reduce flash signature. The mid-length gas system provides smooth and reliable cycling under any condition and reduces both perceived recoil and wear on moving parts. A free-floating MFR 15.0 handguard offers incredible weight savings as well as superior cooling, ergonomics, and modularity while maintaining the strength and durability expected from Daniel Defense. With the M-LOK attachment points that run along 7 positions and an uninterrupted 1913 Picatinny rail on top, the V7 LW has plenty of room for the sights, optics, and accessories the user may require. The independently ambi GRIP-N-RIP Charging Handle accommodates left- and right-handed shooters. This rifle also comes with the ergonomic Daniel Defense Buttstock and Pistol Grip.![]()
Specifications for Daniel Defense DDM4 V7 LW AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 16 in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Gun Model: | Daniel Defense DDM4 V7 LW |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 16 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Safety Selector Switch |
| Trigger Pin Size: | Mil-Spec |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Barrel Profile: | Light Weight |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Stock Type: | Collapsible Stock |
| Magazine Capacity: | 30 Round |
| Weight: | 6.05 lb |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 11 in |
| Length: | 43 in |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | Flash Suppressor |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- Daniel Defense DDM4 V7 LW AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 16 in Barrel
Daniel Defense DDM4 V7 LW AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 16 in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense DDM4 V7 LW AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 16 in Barrel, 1-7 Twist, Mid Length, Flash Suppressor, 30 Round Magazine, 0212802241047-FRRMPG , MPN: 212802241047 , UPC: 815604018487 , Code: DDD-FR1-V7LW-0212802241047-FRRMPG







































