Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense Delta 5 Bolt Action Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 20in Barrel
Designed with the user in mind. Daniel Defense has taken the modularity of the AR platform and integrated it into a one-of-a-kind bolt action rifle. From an interchangeable cold hammer forged barrel to a user-configurable stock, the DELTA 5 features out-of-the-box customization that would normally require professional gunsmithing. Designed for the user that expects more from their rifle, the DELTA 5 provides the ultimate long range shooting experience from the day it's purchased. No custom wait time required.![]()
Features:
User Interchangeable Stainless Steel Cold Hammer Forged Bbl Three Lug Bolt W/ 60 Degree Throw. 5/8X24 Threads. Adjustable Cheek Riser
Adjustable Single Stage Timney Elite Hunter W/ 2 Pos Safety 11 Total M-Lok Points. Accepts Aics Pattern Single Feed Mags
Specifications for Daniel Defense Delta 5 Bolt Action Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 20in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Gun Model: | Daniel Defense Delta 5 .308 win |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Barrel Profile: | Heavy Palma |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Weight: | 8.9 lb |
| Height: | 4 in |
| Width: | 12.8 in |
| Length: | 48.3 in |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Muzzle Device: | None |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Additional Features: | Timney Elite Hunter Trigger |
| Color: | Black |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
| Fabric/Material: | Cold Hammer Forged |
Package Contents:
- Daniel Defense Delta 5 Bolt Action Rifle, 308 Win, 20 in Barrel
Daniel Defense Delta 5 Bolt Action Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 20in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense Delta 5 Bolt Action Rifle, 308 Win/7.62x51 NATO, 20in 5/8x24 TPI Barrel, 1-10, Synthetic Black Stock, Black, 42-159-07265-FRRMPG , MPN: 42-159-07265 , UPC: 818773021081 , Code: DDD-FR2-D5308-42-159-07265-FRRMPG





















































