Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense Delta 5 Pro Bolt Action Rifle, 308 Win, 20 in Barrel
What does the most accurate sub $2500 production rifle in the world look like? The DELTA 5 PRO is the product of innovation, world-class cold hammer forged barrels, and the custom enhancements that elevate this firearm to professional level. The DELTA 5 PRO in .308 delivers the science of accuracy with a .5 SUB-MOA Guarantee. Newcomers to long-range shooting, who seek camaraderie with friends, will find immediate success getting on target with repeatable hits. More experienced competitors will discover the DELTA 5 PRO's rich feature set out of the box, is more than capable of performing as the shooter's skill level advances.![]()
Specifications for Daniel Defense Delta 5 Pro Bolt Action Rifle, 308 Win, 20 in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Gun Model: | Daniel Defense Delta 5 Pro .308 Win |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Bolt Action |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Barrel Profile: | Heavy Palma |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 10.8 lb |
| Height: | 4 in |
| Width: | 13 in |
| Length: | 48 in |
| Hand: | Right |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Muzzle Device: | Area 419 Hellfire Muzzle Brake |
| Additional Features: | Timney Elite Hunter Trigger |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Daniel Defense Delta 5 Pro Bolt Action Rifle, 308 Win, 20 in Barrel
Daniel Defense Delta 5 Pro Bolt Action Rifle, 308 Win, 20 in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense Delta 5 Pro Bolt Action Rifle, 308 Win, 20 in Barrel, 1-10 Twist, Area 419 Hellfire Muzzle Brake, 10 Round Magazine, 4215911229-FRRMPG , MPN: 4215911229 , UPC: 818773022514 , Code: DDD-FR2-D5PRO308-4215911229-FRRMPG





















































