Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Overall Length:
- 16 in
- Barrel Length:
- 14.5 in
- Barrel Profile:
- M4
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x24
- Muzzle Device:
- Surefire SF3P
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 14.5 in
- Condition:
- New
Code: DDD-URC-M57DWR35-23-004-09376
MPN: 23-004-09376
UPC: 818773021869
Buy Together and Save
Product Info for Daniel Defense M4A1 FSP 14.5in 5.56 Nato Upper Receiver Group
This Daniel Defense M4A1 FSP AR15 style Upper Receiver Group was built for customers wanting a firearm inspired by USSOCOM SOPMOD Block II. This upper features the M4A1 FSP RIS II picatinny quad rail in Flat Dark Earth, a 14.5in M4 profile barrel, Mil-Spec F-Marked front sight base, Surefire SF3P flash hider/suppressor adapter, A1.5 Fixed Rear Sight, M16 profile full auto bolt carrier group, and Rail Mounted QD Swivel Attachment Point with QD swivel.![]()
Specifications for Daniel Defense M4A1 FSP 14.5in 5.56 Nato Upper Receiver Group:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Overall Length: | 16 in |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x24 |
| Muzzle Device: | Surefire SF3P |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 14.5 in |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 4.58 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly Vanadium |
| Gas System Type: | Direct Impingement |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
Features of Daniel Defense M4A1 FSP 14.5in 5.56 Nato Upper Receiver Group
- Upper receiver: Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps. CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- Barrel: Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged, 1:7 Twist, 14.5in M4 Profile, Chrome Lined, Mil-Spec Heavy Phosphate Coated, and HP/MPI Tested
- Gas system: Mil-Spec F-Marked Front Sight Base, Carbine Length, Direct Impingement
- Muzzle device: Surefire SF3P Flash Hider / Suppressor Adapter, Precision Machined from US Mill-Certified Heat-Treated Stainless Steel Bar Stock, Black Ionbond DLC Coating, Pinned and Welded to Barrel
- Bolt carrier group: M16 Profile, Mil-Spec MP Tested, Chrome Lined, Properly Staked Gas Key
- Sights: A1.5 Fixed Rear Sight, 6061-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- Handguard: Daniel Defense M4A1 FSP Rail Interface System (RIS) II, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized FDE
Package Contents:
- Daniel Defense M4A1 FSP 14.5in 5.56 Nato Upper Receiver Group
- A1.5 Fixed Rear Sight
Daniel Defense M4A1 FSP 14.5in 5.56 Nato Upper Receiver Group Orderable Models
List of Orderable Models
- Daniel Defense Upper Receiver Group M4A1 FSP, 5.56 Nato, 16in, 14.5in Barrel, M4, Carbine, 1-7 Twist, 1/2x24in Thread, Picatinny Handguard, Surefire SF3P, Type III Hard Coat Anodized, FDE/Black, 23-004-09376 , MPN: 23-004-09376 , UPC: 818773021869 , Code: DDD-URC-M57DWR35-23-004-09376
Daniel Defense M4A1 FSP 14.5in 5.56 Nato Upper Receiver Group Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Daniel Defense Upper Receiver Group M4A1 FSP, 5.56 Nato, 16in, 14.5in Barrel, M4, Carbine, 1-7 Twist, 1/2x24in Thread, Picatinny Handguard, Surefire SF3P, Type III Hard Coat Anodized, FDE/Black, 23-004-09376 , MPN: 23-004-09376-EDEMO , Code: DDD-URC-M57DWR35-23-004-09376-EDEMO-IN-B
- USED, Daniel Defense Upper Receiver Group M4A1 FSP, 5.56 Nato, 16in, 14.5in Barrel, M4, Carbine, 1-7 Twist, 1/2x24in Thread, Picatinny Handguard, Surefire SF3P, Type III Hard Coat Anodized, FDE/Black, 23-004-09376 , MPN: 23-004-09376-EDEMO , Code: DDD-URC-M57DWR35-23-004-09376-EDEMO-RE-C
