Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
Show with deals only:
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Daniel Defense MK18, URG, 10.3in 5.56 Complete Upper Receiver w/ Flash Hider
Daniel Defense manufactures the highest quality complete AR15 upper receivers on the market today! Every Daniel Defense upper is painstakingly hand assembled, quality assurance tested, and test fired to ensure that the highest quality product makes it to the hands of our customers. The Daniel Defense M4 URG, MK18 comes complete with bolt carrier group and charging handle, 10.3? Cold Hammer Forged Barrel, RIS II MK18 Rail System in Black or Flat Dark Earth, and Daniel Defense low profile gas block.MK18, URG, 10.3" 5.56, 1:7 Twist, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS-Black.![]()
Upper receiver is Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps. CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized. Barrel is Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged, 1:7 twist, 10.3? Government Profile, Chrome Lined, MP tested, and Mil-Spec Heavy Phosphate Coated. Gas System is Pinned Low Profile Gas Block CNC Machined of 4140 hardened steel with Mil-Spec Heavy Phosphate Coating, Carbine Length, Direct Impingement. Daniel Defense Flash Suppressor, 17-4 PH Stainless Steel, Salt Bath Nitride Finished. BCG M16 Profile, Mil-Spec MP Tested, Chrome Lined, Properly Staked Gas Key. Handguard is Daniel Defense RIS II MK18, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized. Daniel Defense Rail Panels made from Santoprene, heat resistant to 300° F.
Specifications for Daniel Defense MK18, URG, 10.3in 5.56 Complete Upper Receiver w/ Flash Hider:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 10.3 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Daniel Defense Flash Suppressor |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Gun Model: | AR-15 |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | RIS II Rail |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Barrel Material: | 41V50 Chrome-Moly Vanadium Steel |
| Gas System Type: | Direct Impingement |
| Weight: | 3.8 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Additional Features: | w/ Flash Hider |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
Features:
- UPPER RECEIVER: Mil-Spec with Indexing Marks and M4 Feed Ramps. CNC Machined of 7075-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- BARREL: Chrome Moly Vanadium Steel, Cold Hammer Forged, 1:7 Twist, 10.3" Government Profile, Chrome Lined, Mil-Spec Heavy Phosphate Coated, and HP/MPI Tested
- GAS SYSTEM: Pinned Low Profile Gas Block CNC Machined of 4140 hardened steel with Mil-Spec Heavy Phosphate Coating, Carbine Length, Direct Impingement
- MUZZLE DEVICE: Daniel Defense Flash Suppressor, 17-4 PH Stainless Steel, Salt Bath Nitride Finished
- BOLT CARRIER GROUP: M16 Profile, Mil-Spec MP Tested, Chrome Lined, Properly Staked Gas Key
- SIGHTS: Sold Separately
- HANDGUARD: Daniel Defense RIS II MK18, CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Type III Hard Coat Anodized
- CHARGING HANDLE: GRIP-N-RIP Charging Handle, Body CNC Machined of 7076-T6 Aluminum, Handles & Latch CNC Machined of 6061-T6 Aluminum, Heavy Duty Stainless Steel Roll Pins, Type III Hard Coat Anodized
- RAIL PANELS: Daniel Defense Rail Panels Made from Santoprene, Heat Resistant to 300 degrees F.
Package Contents:
- Daniel Defense MK18, URG, 10.3in 5.56 Complete Upper Receiver w/ Flash Hider
Daniel Defense MK18, URG, 10.3in 5.56 Complete Upper Receiver w/ Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Flat Dark Earth, 10.3in, 23-004-08013-011 , MPN: 23-004-08013-012-DEMO , Code: DDD-UFH-MK18R-230040801301-DEMO-OB-A
- Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Flat Dark Earth, 10.3in, 23-004-08013-011 , MPN: 23-004-08013-012 , UPC: 852548002592 , Code: DDD-UFH-MK18R-230040801301
- Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Black, 10.3in, 23-004-08013-006 , MPN: 23-004-08013-006 , UPC: 815604014045 , Code: DDD-UFH-MK18R-23-004-08013-006
Daniel Defense MK18, URG, 10.3in 5.56 Complete Upper Receiver w/ Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Flat Dark Earth, 10.3in, 23-004-08013-011, EDEMO2, Used, Condition Fair , MPN: 23-004-08013-012-EDEMO2 , Code: DDD-UFH-MK18R-230040801301-EDEMO2
- USED, Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Flat Dark Earth, 10.3in, 23-004-08013-011 , MPN: 23-004-08013-012-EDEMO , Code: DDD-UFH-MK18R-230040801301-EDEMO-RE-C
- USED Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Black, 10.3in, 23-004-08013-006, EDEMO2, Used, Condition Like New , MPN: 23-004-08013-006-EDEMO2 , Code: DDD-UFH-MK18R-23-004-08013-006-EDEMO2
- USED, Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Flat Dark Earth, 10.3in, 23-004-08013-011 , MPN: 23-004-08013-012-EDEMO , Code: DDD-UFH-MK18R-230040801301-EDEMO-RE-B
- USED, Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Black, 10.3in, 23-004-08013-006 , MPN: 23-004-08013-006-EDEMO , Code: DDD-UFH-MK18R-23-004-08013-006-EDEMO-RE-B
- DEMO, Daniel Defense MK18, URG, 5.56, 1/7, GOV, LPG, RIS II Rail, DDFS Complete Upper Receiver w/ Flash Hider, Flat Dark Earth, 10.3in, 23-004-08013-011 , MPN: 23-004-08013-012-DEMO , Code: DDD-UFH-MK18R-230040801301-DEMO
