Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Tactical Knife - 13.62in OAL has been discontinued by Dark Ops and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Tactical Knife - 13.62in OAL
Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Blade Tactical Knife features a 9/11 blade stamp to remind its user of the enemy we face, the war we fight, and the heroes who fight it! With the subdued 9/11 Tribute limited edition nomenclature on the blade of this Dark Ops knife, the operator carries with him or her a visible reminder of the heroic efforts of those who take arms in defense of liberty. The blade design of the DarkOps Interceptor 9-11 Partially Serrated Tactical Knife offers a combination spear point and Tanto-style blade, offering the best attributes of both. An intimidating, 8.625" blade made from CTV2â„¢ steel makes this knife an incredibly effective tactical tool. Dark Ops has ensured that each Interceptor 9/11Available in a Carbon Black Titanium CarboNitride (TiCN) vacuum deposited finish, the knife comes with a ballistic nylon knife sheath. Fight for freedom with the Dark Ops Interceptor September 11th Spear Point / Tanto Knife.![]()
Specifications for DarkOps Interceptor 9-11 CTV2 Steel Fixed Tactical Knife:
| Knife Type: | Fixed blade |
| Application: | Tactical |
| Total Length: | 13.625" |
| Blade Length: | 8.625" |
| Weight: | 12.9 oz |
| Blade Thickness: | 0.25 nom |
| Blade Material: | CTV2 stainless steel |
| Handle Material: | Aramid composite |
| Edge Type: | Partially serrated |
| Blade Type: | Spear point, Tanto hybrid |
| Blade Finish: | Black TiCN |
| made in specialized factories: | Yes |
| Included Accessories: | Ballistic nylon sheath |
Features of Dark Operations Interceptor 9/11 Aramid Handle Fixed Knife:
- Powerful fixed blade tactical knife by Dark Ops
- 9/11 stamp on blade commemorates September 11th, 2001
- Combination spear point and Tanto-style blade shape
- Partially serrated blade made from CTV2 stainless steel
- Ergonomic Aramid composite handle with finger grooves
- Black TiCN (Titanium CarboNitride) blade finish
- Comes with a ballistic nylon sheath
Package Contents:
- Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Blade Tactical Knife
- Ballistic nylon sheath
Related Products to Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Tactical Knife - 13.62in OAL
Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Tactical Knife - 13.62in OAL Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Dark Ops Interceptor 9/11 Fixed Tactical Knife DOH112 , MPN: DOH112 , UPC: 857999001071 , Code: KD-KN1-DOH112



























































