Tap Tap to Zoom
- Color:
- OD Green
- Size:
- One Size
Code: DF5-LD1-DEFC5TAC29-D5-6HPL-OD
MPN: D5-6HPL OD
UPC: 8055967011035
Product Info for Defcon 5 Portable Litter
Small and lightweight, this litter has an adjustable waist strap, four side handles, and reinforced drag straps top and bottom to allow a person to be dragged. It rolls up into a small bundle with its own carry handle for easy storage and deployment.![]()
Specifications for Defcon 5 Portable Litter:
| Manufacturer: | Defcon 5 |
| Color: | OD Green |
| Size: | One Size |
| Pack Size: | One Size |
| Fabric/Material: | 1000 Denier |
| Application: | Tactical |
| Width: | 136 cm |
| Height: | 71 cm |
| Weight: | 1.5 kg |
| Travel Accessory Type: | Other |
Features of Defcon 5 Portable Litter
- Dimensions : 136 x 71 cm
- Weight: 1.50 Kg
- 1000D Material
- YKK Zips
Package Contents:
- Defcon 5 Portable Litter
Defcon 5 Portable Litter Orderable Models
List of Orderable Models
- Defcon 5 Portable Litter, OD Green, NSN 6530150009444, D5-6HPL OD , MPN: D5-6HPL OD , UPC: 8055967011035 , Code: DF5-LD1-DEFC5TAC29-D5-6HPL-OD